logo
nasze podróże


english ver.polish ver.

Wielka Brytania - Gibraltar

Data podróży

6 kwiecień 2014 wiosna

Kraj

Wielka Brytania

Region

Inny

Miejsce lub okolica

Gibraltar

Co warto zobaczyć - Gibraltar - Cable Car - Great Siege Tunnel - Main Street

Gibraltar, zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii o dużej autonomii, położone u ujścia Morza Śródziemnego do Atlantyku było najdalej wysuniętym miejscem, odwiedzonym przez nas podczas pobytu w Hiszpanii. To właśnie od tego miejsca berberyjski wódz Dżabal Tarik w 711 roku rozpoczął podbój Półwyspu Iberyjskiego, a od jego imienia pochodzi nazwa słynnej i odwiedzanej licznie przez turystów skały Gibraltaru - Góra Tarika. Niemalże 1000 lat później obszar ten podczas ekspansji został zajęty przez Anglików i tak zostało po dzień dzisiejszy. Gibraltar jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc świata, a jego mieszkańcy to potomkowie Hiszpanów, Portugalczyków, Żydów i Anglików. Urzędowym językiem jest angielski, dość łatwo porozumieć się można również w języku hiszpańskim. Ruch jest prawostronny, ale obowiązującą na ulicach państwa/miasta walutą jest Funt. Obywatele UE nie muszą posiadać wizy, aby dostać się na Gibraltar. Należy jedynie posiadać ważny dowód osobisty lub paszport.

Do La Linea de la Concepcion, miasta graniczącego z Gibraltarem docieramy wieczorem drogą N-340 wprost z odwiedzonej wcześniej Rondy. Dojazd jest łatwy, przyjemny widokowo i szybki. Samochód pozostawiamy na bezpłatnym miejscu parkingowym przy Avenida Principe de Asturias, ciągnącej się wzdłuż granicy hiszpańsko-gibraltarskiej. Lokalizacja parkingu dostępna jest w podsumowaniu relacji. Po zabraniu ze względów bezpieczeństwa bagaży z samochodu, spacerem udajemy się na nocleg w hostelu La Campana, oddalonego od parkingu zaledwie 8 minut pieszo. Pomimo później godziny, temperatura wskazuje prawie 22 stopni w plusie. Jest dobrze! Ba, nawet bardzo dobrze.

Plusy hostalu La Campana w La Linea de la Concepcion to miła obsługa i świetna lokalizacja. Pokój bez rewelacji. WiFi w pokoju bez zarzutu. Obiekt raczej dla backpakersów. W tej cenie za noc, spałem w dużo lepszych warunkach w różnych obiektach, podczas podróży po Andaluzji. Są i minusy, m.in. nie było nam dane przespać nocy, gdyż było głośno za pośrednictwem sąsiadów, a ściany w tym obiekcie są cienkie jak kartka papieru. Słychać dookoła wszystko co absolutnie utrudnia spokojny sen. Łóżka stare i koc lub pościel również pozostawia wiele do życzenia. Na jedną noc, jeśli sąsiedzi nie będą imprezować w tym czasie...może być.

Dnia następnego z racji wykupionego pełnego ubezpieczenia, decydujemy się wjechać wypożyczonym w Maladze samochodem na teren Gibraltaru. Jak się później okazało, była to wyjątkowo trafna decyzja. Dzień zaczynamy od szybkiego, andaluzyjskiego śniadania w pobliskim McDonalds, raz się żyje ;-) Po przekroczeniu granicy przekraczamy pas lotniska, będący ewenementem na skalę europejską. Lotnisko przyjmuje duże i małe maszyny, głównie British Airways. Ciekawostką jest fakt, że podczas lądowania samolotu, zamykane są szlabany po obydwóch stronach pasa startowego i w zasadzie tyle wystarcza, by samolot mógł bezpiecznie wylądować na oczach pieszych czy samochodów, oczekujących na przekroczenie granicy.

Celem naszego pobytu na Gibraltarze była oczywiście Top of the Rock, wynurzająca się wprost z morza słynna skała, upodobniona do śpiącego lwa, wysoka na 425 metrów. Na szczyt skały można dotrzeć na kilka sposobów, pieszo bądź busem wykupując uprzednio taką usługę w lokalnym biurze turystycznym z siedzibą przy granicy, ale przede wszystkim słynną kolejką linową Cable Car Gibraltar. Ta opcja wydała nam się najlepsza za sprawą fantastycznych widoków, które rysują się na horyzoncie z każdym metrem podczas jazdy do górnej stacji. Samochód pozostawiamy na bezpłatnym, dużym parkingu tuż przy dolnej stacji kolejki, mieszczącej się na końcu popularnej wśród turystów ulicy Main Street. Cable Car kursuje co 10 minut, począwszy od godziny 9:30 do 17:30 poza sezonem i w sezonie do 19:30.

Po dotarciu na szczyt Top of the Rock rozpoczynamy spacer po Upper Rock Nature Reserve, rezerwacie przyrody, którego początek od wschodniej strony wyznacza Jews Gate, Brama Żydów. Z pierwszego balkonu widokowego skały Gibraltarskiej rozpościera się fenomenalny widok na cieśninę Gibraltarską, wybrzeże Hiszpanii, a także na góry Atlas w oddalonej kilkanaście kilometrów od Gibraltaru, Afryce. Poznajemy jednocześnie nowych znajomych, którzy bacznie przyglądają się naszym plecakom. Oczywiście mamy na myśli słynne małpy Magoty. Skała Gibraltarska to jedyne miejsce w Europie, w którym małpy żyją i przemieszczają się bez żadnych ograniczeń. Są nie lada atrakcją Gibraltaru, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Wypada jednak pamiętać, że są to zwierzęta dzikie, choć stwarzają wrażenie sympatycznych i zabawnych. Chwila nieuwagi i możemy podczas spaceru po rezerwacie Upper Rock Nature Reserve zostać pozbawieni zarówno pokarmu, który trzymamy w dłoni, ale i plecaka czy aparatu fotograficznego ;-)

Z górnej stacji kolejki kierujemy się betonową ścieżką, prowadzącą lekko w dół w kierunku O'Hara's Battery, potężnego działa obronnego o długości 9,2 cala, umieszczonego na szczycie skały gibraltarskiej. Niestety wejście na teren baterii okazało się tegoż dnia zamknięte. Kolejnym punktem, do którego dotarliśmy była jaskinia św. Michała St. Michaels Cave, ulokowana na wysokości około 300m. W czasie II wojny światowej groty jaskini służyły jako szpital wojskowy, a obecnie za sprawą wspaniałej akustyki, organizowane są liczne koncerty w otoczeniu fantastycznie oświetlonych, licznych stalagmitów i stalaktytów. Największy z nich mierzy około 15m wysokości i 4,5m szerokości. W skład St. Michaels Cave wchodzą dwie mniejsze jaskinie oraz dość rozległa sieć tuneli. Głębokość groty wynosi 62 metry.

Po wyjściu z jaskini podążamy pieszo na drugą stronę Top of the Rock, by poszwendać się po Tunelach Wielkiego Oblężenia jak również spojrzeć na wybrzeże Hiszpanii i lądujące na Gibraltarze samoloty. Pogoda dopisuje idealnie. Praktycznie bezchmurne niebo i około 27 stopni.

Pierwszym punktem do którego docieramy niespieszno jest taras widokowy z baterią księżnej Anny, Princess Annes Battery. Bateria artylerii brytyjskiego terytorium zamorskiego Gibraltaru znajduje się na północnym końcu Upper Rock Nature Reserve, u zbiegu Willis Road i Queens Road. Z tego miejsca panoramy są naprawdę pierwszorzędne. Trafiamy na moment lądującego jak i startującego samolotu. Po chwili odpoczynku wkraczamy do Tuneli Wielkiego Oblężenia Great Siege Tunnel. Zespół wykutych w skale przez Brytyjczyków korytarzy w XVIII wieku celem obrony skalistego półwyspu przed hiszpańskim atakiem po dzień dzisiejszy potrafi sprawić nietuzinkowe wrażenie. Spacerując Tunelami Wielkiego Oblężenia co kawałek odkrywamy komory przedstawiające różne sceny i militaria, obrazujące burzliwą historię skały gibraltarskiej. Na końcu tunelu znajdujemy polski akcent w postaci pamiątkowej tablicy. 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem zginął polski premier i wódz Władysław Sikorski. Samolot bombowy z Sikorskim na pokładzie w niewyjaśnionych okolicznościach tuż po starcie runął do morza. Jedynym świadkiem tej tragedii był operator radiowy stacji nadawczej, mieszczącej się w Tunelach Wielkiego Oblężenia.

Great Siege Tunnel był ostatnim poznanym miejscem w Upper Rock Nature Reserve. Dotarliśmy jeszcze do środkowej stacji kolejki Cable Car, gdyż w tym miejscu przebywa najliczniejsza grupa Magotów, a dalej niespiesznie zmierzaliśmy z każdym krokiem do Main Street. Po dotarciu do głównej ulicy Gibraltaru, okazało się, że niemalże wszystkie sklepy i butiki były zamknięte. Czyżby hiszpańska siesta obowiązywała także na angielskiej ulicy?

Z Main Street dotarliśmy spacerkiem do parkingu pod dolną stacją kolejki Cable Car i z racji niezbyt późnej godziny, pojechaliśmy na Europa Point. Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt Gibraltaru. Stojąc tuż przy latarni morskiej Trinity Lighthouse Europa Point z 1838 roku, doskonale widać malującą się na horyzoncie linię kontynentu afrykańskiego z Marokiem w tle. W okolicy znajduje się również meczet Ibrahim-al-Ibrahim, który był darem od króla z Arabii Saudyjskiej i jest jedynym wybudowanym na terenie Gibraltaru.

Vis a Vis meczetu dumnie pręży muskuły bateria Harding's Battery. Najdalej wysunięte działo obronne Gibraltaru. Jego lokalizacja świadczy o trudnych losach tego skrawka ziemii na mapie Europy. Potężna bateria zbudowana w XIX wieku mogła wystrzelić aż 800 pocisków w jednym czasie. Respekt!

Po krótkim spacerze po okolicy nadszedł czas na podróż w kierunku Nerja, która przewidziana była na dzień jutrzejszy. Nieco zmęczeni, ale mocno zadowoleni ruszyliśmy drogą N-340 w stronę Malagi.

Ceny

Śniadanie : 1,2€/os.
Piwo : 1,5€/os.

Bilety i opłaty

Nocleg Hostal La Campana, La Linea de la Concepcion : 18€/os.
Bilet kolejką Cable Cars&Nature Reserve : 22€/os.

Podsumowanie

Odwiedziny końca Europy były trafnym wyborem. Ten szczególny region oferuje ciekawe przestrzenie połączone z imponującymi widokami, a plączące się miedzy nogami Magoty sprawiają, że człowiek przez chwilę odrywa się myślami od szarej, codziennej rzeczywistości. Nocleg w La Linea de la Concepcion, tuż przy granicy z Gibraltarem zapewnił nam Hostel La Campana. Lokalizacja hostelu zobacz na mapie. Darmowe parkowanie samochodu wzdłuż granicy, lokalizacja zobacz na mapie. Darmowe parkowanie pod dolną stacją kolejki linowej Cable Cars, lokalizacja zobacz na mapie.

Informacje

Odsłony : 12,934 osób.

Zdjęcia Gibraltar (6/140)

Atrakcje turystyczne Gibraltar i inne

Podróże z pasją

Podróże :

133


Zdjęcia :

14,003


Copyright © 2003 - 2019 kondi.pl - podróże z pasją - blog podróżniczy - wszelkie prawa zastrzeżone | W3C CSS & HTML 4.01

zdjęcia
wszystkie zdjęcia
Podróże z Pasją - Uwielbiasz zwiedzać, podróżować w nieznane? Polub nasz profil. Serdeczne DZIĘKI :-)
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.