TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Warszawa - ciekawe atrakcje stolicy na 2 dni Przewodnik Polska Mazowsze Warszawa & okolice

Polub nas na Facebooku


7 kwiecień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Warszawa - Stare Miasto




Warszawa - ciekawe atrakcje stolicy w 2 dni





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #50 -

Warszawa



Warszawa, stolica Polski położona nad Wisłą w centrum kraju i Mazowsza to przede wszystkim wielka metropolia i zarazem największe polskie miasto. Obszar miasta w którego w skład wchodzi 18 dzielnic, wynosi ponad 517tyś.km/2 i zamieszkuje go ponad 1,7mln. osób. Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Z jednej strony znajdują się tu siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego, a z drugiej urocze zaułki, pałace, parki i kościoły, liczne muzea, galerie.

Warszawa, miasto położone nad Wisłą w centrum kraju i Mazowsza



Życie w stolicy toczy się na wysokich obrotach, każdy gdzieś się spieszy, każdy na coś czeka, a pomiędzy tym wszystkim nie brakuje pieczołowicie zrekonstruowanych po II wojnie światowej zabytków, przy których warto zatrzymać się choćby na kawę. Większość ciekawszych zabytków miasta znajduje się przy reprezentacyjnym Trakcie Królewskim, który prowadzi z Starówki w kierunku Belwederu. Zwiedzanie stolicy Polski rozpoczynam tradycyjnie od spaceru po Krakowskim Przedmieściu, które uznałem za obowiązek każdego turysty, odwiedzającego Warszawę ;-) Pierwszy dzień w stolicy spędzam sam, drugi z Agatką, która została wydelegowana z pracy na szkolenie.

Gdzie nocowaliśmy?



Do Warszawy wybraliśmy się samochodem. Nocleg zarezerwowaliśmy tradycyjnie przez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Nocowaliśmy w całkiem nowym hostelu Arcus Premium Hostel, położonym zaledwie kilka minut metrem od warszawskiej Starówki. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Arcus Premium Hostel lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej centrum w najlepszej cenie.


Krakowskie Przedmieście - pałac Prezydencki & pomnik Adama Mickiewicza



Spacer Krakowskim Przedmieściem rozpoczynam od zabytkowego Pałac Prezydencki z 1643r., który od 1994 jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wielokrotnie przebudowywany pałac jest największym tego typu obiektem w stolicy. Swój obecny wygląd zewnętrzny uzyskał na początku XIX wieku. Z wiadomych przyczyn obiekt nie jest udostępniany turystom, maszeruję zatem dalej, w kierunku Starego Miasta, po drodze mijając Pomnik Adama Mickiewicza.

Pałac Prezydencki



Pomnik Adama Mickiewicza



Krakowskie Przedmieście jest prawdopodobnie najbardziej gwarną i jedną z najpiękniejszych ulic stolicy. Wiele kolorowych odbudowanych po wojnie, ciągnących się wzdłuż traktu kamienic mieści obecnie liczne restauracje, bary i kawiarnie. Swoje siedziby mają tu także dwie wyższe uczelnie - Uniwersytet Warszawki oraz Akademia Sztuk Pięknych. Ulica łączy się z placem Zamkowym, na którego początku znajduje się kościół św. Anny z klasycystyczną dzwonnicą, z której szczytu roztacza się panorama miasta. W pobliżu króluje ustawiona pośrodku placu, wysoka na 22 metry kolumna Zygmunta III Wazy, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Wzniesiono ją w roku 1644 z inicjatywy syna króla Władysława IV. Pomimo wielokrotnych uszkodzeń, posąg ocalal w całości.


Kolumna Zygmunta III Wazy



Zamek w Warszawie



Królewski zamek w Warszawie będący jedną z głównych rezydencji książąt mazowieckich, usytuowany jest po wschodniej stronie placu Zamkowego. Jego obecny kształt nawiązuje do czasów Zygmunta III i Augusta II. Zamek jest wierną rekonstrukcją barokowej budowli z XVII i XVIII wieku. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania z przewodnikiem, niestety odpuszczam atrakcję i podążam bez pośpiechu dalej. Kolorowe kamienice finalnie doprowadzają mnie do warszawskiej Starówki.

Barokowo-klasycystyczny zamek królewski



Zamek Warszawa



Na Placu Zamkowym bez pośpiechu



Rynek & Stare Miasto - Nowe Miasto



Rynek Starego Miasta w Warszawie otoczony dookoła jest odbudowanymi z wielkim pietyzmem różnobarwnymi kamieniczkami, które mieszczą jedne z najlepszych restauracji w stolicy. Starówka pełna barowych stolików mieści liczne galerie malarstwa na świeżym powietrzu, a uroku temu miejscu dodają kwiaciarki wraz z fontanną w tle. Warszawska Starówka założona została z początkiem XIV wieku przez Bolesława II-ego.


Tak, to również jest stolica Polski



Kamienice warszawskiej Starówki





Warszawska Syrenka



W okresie wojennym niemal całkowicie zrujnowana, ale dzięki wiernej odbudowie w 1980 roku, Stare Miasto wpisane zostało na listę UNESCO. Moim zdaniem jest to najbardziej malowniczy plac w Warszawie, na środku którego znajduje się symbol miasta - warszawska Syrenka. Po chwili przerwy z kawą w dłoni, udaję się do Nowego Miasta, znajdującego się tuż za Barbakanem.


Ciekawe zdobienia warszawskich kamienic



Warsaw Old Town



Rynek Nowego Miasta



Barbakan & kościół św. Kazimierza & św. Jana Chrzciciela



Warszawskie Nowe Miasto ukształtowało się na przełomie XIV i XV stulecia. Do 1791 roku było oddzielnym organizmem z własnym ratuszem. Główną atrakcją Nowego Miasta są odbudowane po wojnie kościoły, m.in. kościół św. Kazimierza, a także fasady kamienic pokryte socrealistyczną polichromią. Z tego miejsca wracam w kierunku Starówki, po drodze odwiedzam warszawski Barbakan, wzniesiony około 1548 roku przez Jana Baptystę z Wenecji.

Wejście na Starówkę od strony Barbakanu



Mury miejskie i Barbakan



Warszawski Barbakan



Ta wspaniała, okazała budowla obronna w formie bastei, podobnie jak inne została uszkodzona podczas wojny, ale na chwilę obecną jest już zrekonstruowana w całości. W drodze powrotnej w stronę placu Zamkowego odwiedzam kościół św. Jana Chrzciciela oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a spacer po warszawskim Starym Mieście kończę na wieży kościelnej św. Anny, z której roztacza się panorama placu Zamkowego oraz bliższych i dalszych okolic polskiej stolicy.

Panorama placu Zamkowego



Panorama miasta z tarasu widokowego przy placu Zamkowym



Krakowskie Przedmieście i wieżowce na horyzoncie



Pałac Kultury i Nauki



Z Starówki pieszo wybrałem się w kierunku Marszałkowskiej. Kolejnym celem odwiedzin był monumentalny Pałac Kultury i Nauki, zlokalizowany przy ogromnym placu Defilad. Pałac, którego ściany zdobią monumentalne realistyczne rzeźby, wysoki jest na 234,5 metrów. Jego wnętrze mieści 3288 sal, apartamentów, gabinetów mieszkalnych, pokoi. Są także muzea i Sala Kongresowa. Po dotarciu na miejsce, kupiłem bilet i windą dotarłem na 30-te piętro obiektu.

Z Starówki pieszo wybrałem się w kierunku Marszałkowskiej



Stadion Narodowy




Pałac Kultury i Nauki od strony Złotych Tarasów



Pałac KiN to całkiem dobre miejsce by poznać miasto z nieco innej perspektywy. Roztacza się stąd bowiem rozległa panorama, równie rozległego miasta. Doskonale widać stąd m.in. dzielnicę Nowy Świat z galerią Złote Tarasy, a także wspaniały Stadion Narodowy. Po dłuższej chwili odpoczynku z widokiem na miasto, wracam windą na dół i dalej metrem do Arcus Premium Hostel, gdzie spędzam trzy noce w stolicy Polski.

Łazienki Królewskie



Łazienki Królewskie



Drugi dzień pobytu w stolicy spędzamy razem z Agatką w warszawskich Łazienkach. Ten pałacowo - parkowy kompleks pomimo kiepskiej, kwietniowej pogody sprawia nam spacerową radość, której towarzyszą liczne, oswojone wiewiórki. Odwiedzamy Starą Pomarańczarnię, która mieści pośród egzotycznych drzewek największą galerię rzeźby w Polsce liczącą ponad 700 eksponatów. W wschodnim skrzydle obiektu mieści się XVIII-wieczny teatr dworski. Dalej przechodzimy przez urokliwy mostek nad odnogą stawu łazienkowskiego i docieramy do amfiteatru na wodzie, pełniącego rolę teatru. Latem odbywają się tu koncerty i przedstawienia, a wiosną...pomiędzy kolumnami przechadza się paw.

Fantastycznie miejsce na spacer z wózkiem



Paw, dumny jak rasowy warszawiak




Pawilon Chiński



Na horyzoncie wyłania się Pałac na Wodzie. Urokliwa klasycystyczna rezydencja królewska z 1689 roku przed którą przechadzają się wspaniałe pawie, zbudowana została na wysepce. Połączona jest z lądem dwoma mostami zwieńczonymi kolumnami. Wnętrza pałacu odbudowane po 1945 roku kryją muzeum. Tuż za obiektem usytuowana została Podchorążówka. Spacer po królewskich łazienkach kończymy w Ogrodzie Chińskim, a z Warszawą żegnamy się pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie otoczonej przez staw



Pomnik Fryderyka Chopina



Kto wie, może kiedyś tu jeszcze wrócimy...

Atrakcje Mazowieckie - co warto zobaczyć w pobliżu Warszawy?



Zamek w Czersku - malownicze ruiny zamku książąt mazowieckich (56 kilometrów)

Ceny

Kawa : 6zł
Obiad : 26zł

Bilety i opłaty

Taras widokowy plac Zamkowy : 5zł/os.
Pałac Kultury i Nauki (taras widokowy) : 20zł/os.
Nocleg Arcus Premium Hostel : 67zł/os.

Podsumowanie

Nocleg w stolicy zapewnił nam Arcus Premium Hostel. Spod hostelu do centrum można dostać się metrem w przeciągu kilku minut. Lokalizacja hostelu zobacz na mapie. Warszawa, miasto w którym historyczne, odbudowane po wojnie turystyczne budowle sąsiadują z nowoczesną architekturą. Miasto oferujące szerokie możliwości rozwoju własnej kariery wypada odwiedzić choćby na dzień lub dwa, a może nawet zostać na całe życie?

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Atrakcje Krynicy Górskiej - Góra Parkowa i Jaworzyna zimową porą

Polska | następny wpis ↦
Zamek w Czersku - malownicze ruiny zamku książąt mazowieckich    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (98)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja