TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Olsztyn - otoczona lasami urokliwa stolica Warmii i Mazur Przewodnik Polska Warmia i Mazury Olsztyn & okolice

Polub nas na Facebooku


23 maj, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Olsztyn - rynek w Olsztynie




Olsztyn - otoczona lasami urokliwa stolica Warmii i Mazur





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #55 -

Olsztyn



Olsztyn, otoczona lasami stolica regionu Warmii i Mazur, położona nad rzeką Łyną, otrzymała prawa miejskie w 1353 roku. Miasto zamieszkuje około 175tyś mieszkańców i jest największym ośrodkiem regionu, a także stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Jest również głównym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym regionu, oddalonym zaledwie 87km od granicy z Rosją. Pomimo wielu zniszczeń wojennych Olsztyn zachował dawne rozplanowanie ulic i placów Starego Miasta.

W XVI wieku miasto zamieszkiwał wybitny astronom Mikołaj Kopernik, który pełnił funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Na cześć wielkiego Polaka, 19 lutego 1973 w pięćsetną rocznicę urodzin otwarto Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne. Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce.

Hotel Kur nad malowniczym jeziorem Ukiel



Do Olsztyna wybraliśmy się nieprzypadkowo. Była to pierwsza wspólna podróż po północno - wschodniej części kraju. Nocleg w Olsztynie zagwarantował nam położony nad jeziorem Ukiel Hotel Kur, oddalony około 5km od Starego Miasta.

Hotel Kur




Pokój w hotelu Kur



Hotel Kur w Olsztynie okazał się bardzo dobrym wyborem. Czysty, przestronny pokój, łóżeczko dziecięce dla Olivierka, bardzo miła i uprzejma obsługa, smaczne posiłki, pomost i dostęp do jeziora Ukiel, ale przede wszystkim cisza i spokój oraz miły widok z okna hotelowego. Po dotarciu i rozpakowaniu się w hotelu zeszliśmy na kilka chwil nad jezioro, które przylega do hotelowego ogrodu. Tym samym zaliczyliśmy pierwszy zachód słońca w okolicy :)

Ogródek hotel Kur



Jezioro Ukiel




Chill Out Sunset Warmia



Drugiego dnia po wspaniałym śniadanku wyruszyliśmy w stronę Starówki. Auto postanowiliśmy zostawić na hotelowym parkingu i skorzystać z komunikacji miejskiej. Autobusem dotarliśmy w kilka chwil do centrum i wysiedliśmy na przystanku przy Nowy Ratusz z XX wieku w stylu włoskiego renesansu, skąd rozpoczęliśmy spacer po ulicach Olsztyna.


Ratusz



Wysoka Brama



Gotycka budowla z przełomu XIV i XV wieku wprowadza nas do Starego Miasta. Jest jedną z niewielu doskonale zachowanych fortyfikacji miejskich. W XIX wieku pełniła funkcję więzienia, a jej siodłowy dach osłaniają wysokie szczyty z blendami. Wysoka Brama w Olsztynie z oby dwóch stron prezentuje się doskonale.


Górna Brama w Olsztynie



Stare Miasto & amfiteatr



Po przekroczeniu Wysokiej Bramy wkroczyliśmy na obszar olsztyńskiej Starówki. Brukowana ulica doprowadziła nas do Starego Miasta. Jego sercem jest prostokątny rynek, otoczony skromnymi, kolorowymi kamienicami XVII i XVIII wieku z klasycystycznymi i neorenesansowymi fasadami i podcieniami. Na środku olsztyńskiego rynku w pobliżu miejskiej fontanny stoi Stary Ratusz z końca XIV wieku, obecnie mieści się w nim biblioteka. Świetna pogoda sprzyjała nam tegoż dnia od rana, zatem bezspiesznie gubiliśmy czas na łażeniu wokół Starówki. Z łatwością można dostrzec niemieckie wpływy w lokalnej architekturze kamienic. Odnieśliśmy wrażenie, że olsztyńskie kamienice są zbliżone do wrocławskich, tylko mniej zadbane, lecz równie klimatyczne.

Brukowane uliczki Starego Miasta



Rynek Olsztyn



Starówka Olsztyn



Olsztyn to czy Wrocław?



Po kawie i lodach powędrowaliśmy w kierunku zamku, po drodze mijając pomnik Mikołaja Kopernika. Do zamku dotarliśmy przez most, górujący nad zasypaną częściowo fosą, w której urządzona Amfiteatr im. Czesława Niemena.

Ostatnie chwile na olsztyńskiej Starówce



Amfiteatr



Gotycki zamek w Olsztynie



Gotycki zamek kapituły warmińskiej z II połowy XIV wieku wznosi się nad rzeką Łyną w pobliżu Starego Miasta. Warownię o burzliwej historii zbudowanej na planie kwadratu cechują potężne i wysokie skrzydła, wokół których zachował się mur obwodowy o grubości dwóch metrów. Zamek składał się wówczas z głównego domu mieszkalnego, oraz budynku gospodarczego. Od strony rzeki Łyny fortecę chroniła masywna, czworoboczna wieża. Olsztyńską cytadelę odbiło zakonowi w 1410 roku wojsko polskie. Przejął go wówczas w zarząd książę Janusz I Mazowiecki, ale nie na długo.

Zamek Kapituły Warmińskiej




Dziedziniec zamku w Olsztynie



Zamek przez długie lata przechodził z rąk do rok. Po 1466 roku, kiedy obszar Warmii i Mazur przyłączony został do Polski, nastąpiła przebudowa zamkowych wnętrz, w tym wykonano zupełnie nowe sklepienia. Z czasem znaczenie militarne zamku uległo znacznej dewaluacji, a zamek przejęła pruska administracja. W latach międzywojennych przeprowadzono szereg badań archeologicznych, obiekt na szczęście nie został uszkodzony podczas II wojny światowej i obecnie pełni funkcję muzeum. Na zamkowym dziedzińcu stoi pomnikowe drzewo i stara studnia. W krużganku zachował się fragment tablicy astronomicznej, opracowanej przez Kopernika w 1517 roku.


Dwa sfinksy ;-)



Niestety nie było nam dane zwiedzić obiektu. Muzeum zamkowe prezentujące zabytki z regionu Warmii i Mazur okazało się być tegoż dnia nieczynne. Bogate zbiory obejmujące ekspozycję archeologiczną, rzemiosło artystyczne, kolekcję sztuki zdobniczej, stare ikony i sztukę współczesną oraz komnatę polskiego astronoma, a w niej stałą wystawę biograficzną, okazały się niedostępne. Szkoda. Po opuszczeniu twierdzy wybraliśmy się na spacer wzdłuż rzeki Łyny, tym samym otaczając pieszo zamek.

Ostatnie spojrzenie na pokaźnych rozmiarów zamek w Olsztynie



W oddali, na wzniesieniu stoi potężny kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski. Po krótkim spacerze wylądowaliśmy w Browar Warmia, lokalnym warmińskim browarze, serwującym wyborne piwo o zróżnicowanym smaku.


Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski



Targ Rybny & Dom Gazety Olsztyńskiej



Stąd udaliśmy się na Targ Rybny, zabytkowy plac graniczący z murami Starego Miasta przy którym stoi Dom Gazety Olsztyńskiej. Plac z licznymi kawiarenkami i kwiatami obecnie służy jako miejsce spotkań mieszkańców.

Targ Rybny



Dom Gazety Olsztyńskiej




W karcie jest tylko kilka lokalnych piw, ale każde smakuje wybornie



Bazylika św. Jakuba



Majestatyczny, trójnawowy kościół św. Jakuba do którego przylega czworoboczna, 60-cio metrowa wieża, zdobiona fryzem, gzymsami i blendami, pochodzi z połowy XV wieku. Bazylika jest jednym z najwybitniejszych przykładów gotyku ceglanego w Polsce. Wnętrze świątyni prezentuje gotyckie stalle, XVI wieczny tryptyk oraz barokową ambonę. Na uwagę zasługują także kryształowe i sieciowe sklepienia.


Gotycki kościół św. Jakuba z XIV wieku



Wnętrze bazyliki św. Jakuba w Olsztynie



Plaża miejska nad malowniczym jeziorem Ukiel



Popołudnie postanowiliśmy spędzić w okolicy miejskiej plaży



Spacerkiem wzdłuż jeziora



Miejska plaża była ostatnim miejscem, odwiedzonym podczas pobytu w Olsztynie. Z centrum miasta dotarliśmy tu pieszo, choć polecamy wybrać miejski środek transportu. Powstałe w tym miejscu centrum rekreacyjno-sportowe "Ukiel" to najnowocześniejszy na Warmii i Mazurach kompleks sportowo-rekreacyjny, zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem.

Ścieżek spacerowych nie ma końca



Pozdrawiamy z krainy tysiąca jezior



Plaża miejska to nowoczesna i całoroczna infrastruktura w skład której wchodzi promenada spacerowa, liczne ścieżki piesze i rowerowe, kawiarnie i restauracje, place zabaw (Olivier nie chciał opuścić tego miejsca), pomosty widokowe, platformy i tarasy wypoczynkowe oraz zaplecze szatniowo-sanitarne. Byliśmy pod wrażeniem. Nowoczesność, wysoki poziom usług oraz możliwość zróżnicowanego wypoczynku nad jeziorem. Polecamy!

Chill time, bye!



Atrakcje Warmia - co warto zobaczyć w pobliżu Olsztyna?



Skansen w Olsztynku - najpiękniejsze muzeum etnograficzne w Polsce (37 kilometrów)
Zamek w Lidzbarku Warmińskim najcenniejszy zabytek na krańcu Polski (59 kilometrów)
Krzyżacki zamek w Nidzicy - ciekawa atrakcja regionu Warmii (69 kilometrów)

Bilety i opłaty

Nocleg Hotel Kur : 96,50zł/os. (dziecko gratis)

Podsumowanie

Dlaczego Olsztyn? Nigdy wcześniej nie byliśmy w tej części Polski. Do Warmii doprowadziła nas myśl o wyjątkowo malowniczych terenach, dziewiczych lasach, setkach czystych jezior, ucieczce od codzienności, krzyżackich zamkach i skansenach z obiektami, których architektura nawiązuje do regionu. Nie zawiedliśmy się! To fantastyczna kraina, do której zamierzamy wrócić i chłonąć ponownie!

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Skansen w Olsztynku - najpiękniejsze muzeum etnograficzne w Polsce

Polska | następny wpis ↦
Zamek w Lidzbarku Warmińskim najcenniejszy zabytek na krańcu Polski    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (96)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Olsztyn Jezioro Ukiel


Olsztyn Ratusz


Olsztyn Wysoka Brama


Olsztyn Stare Miasto


Olsztyn Stary Ratusz


Olsztyn Amfiteatr


Olsztyn Zamek Olsztyn


Olsztyn Targ Rybny


Olsztyn Dom Gazety Olsztyńskiej


Olsztyn Bazylika św. Jakuba


Olsztyn Plaża Miejska

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja