TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Moszna - zamek pałac jak z bajki i skansen w Opolu Przewodnik Polska Opolszczyzna Moszna & okolice

Polub nas na Facebooku


28 maj, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Moszna - pałac w Mosznej




Moszna - zamek pałac jak z bajki i skansen w Opolu





Zwiedzamy Polskę

- kompletny poradnik

Część #64 -

Zamek Moszna



Niezwykły, eklektyczny zamek - pałac w Mosznej położony jest w województwie opolskim. Powierzchnia obiektu wynosi ponad 8tyś. m/2 i zajmuje włącznie ponad 20ha. Powstał w połowie XVIII wieku jako pałac barokowy. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Pierwotna, historyczna budowla spłonęła, a zamek w neogotyckim stylu i pierwotnym kształcie odbudował na przełomie XIX i XX wieku Hubert von Thiele - Winckler.

Zamek jak z bajki!



Właściciel ogromnych posiadłości ziemskich i kopalń. W latach 1911 ? 1913 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Rodzina Tiele - Wincklera opuściła pałac wiosną 1945 roku, kolejno kwaterowały się w nim oddziały armii radzieckiej. Zabytkowy obiekt uniknął popadnięcia w ruinę, gdyż posłużył później jako miejsce wypoczynku funkcjonariuszy bezpieki, a także za budynek szpitala. Od 2013 na terenie pałacu funkcjonuje hotel i restauracja.

Pałac Moszna - dojazd z Krakowa



Do zamku w Mosznej, który był pierwszym celem naszej jednodniowej wyprawy ruszyliśmy z Małopolski w godzinach porannych. Do pokonania 220km w jedną strogę. Droga mija przyjemnie, gdyż jej większość stanowi autostrada A4, ciągnąca się od wschodniej do zachodniej granicy kraju. Po dotarciu po okołu 2h 30min do Mosznej, już z daleka było widać wieże niezwykłego pałacu. Samochód parkujemy bez opłat w pobliżu. Lokalizację parkingu znajdziecie w podsumowaniu relacji.


Zamek Moszna



Przepiękne ogrody zamkowe



Zwiedzanie rozpoczynamy od sielankowego spacerku dookoła pałacu, który zadziwia nas ogromem i disneyowską bryłą. Zamek niczym z bajki! Do pałacu przylega szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami. Spacer po ogromnym, romantycznym zamkowym ogrodzie z cudną roślinnością i cennym drzewostanem oraz rzadkimi skupiskami azalii i rododendronów, pobudza nasze zmysły i potęguje doznania. Na początku XX wieku odkryto w nim fragmenty piwnic. Kto wie, czym jeszcze zaskoczy to fenomenalne na turystycznej mapie Polski miejsce? Na terenie parku, którego strzegą mosiężne figury atletów znajduje się staw oraz stadnina koni angielskich.

Zamek w Mosznej otacza ponaddwustuhektarowy park



Kolejny mostek na terenie parku otoczony bujną roślinnością



Co krok miła dla oka okolica



Zamek Moszna - pałac jak z bajki!



Olivierooo zaskoczony wielkością obiektu :-)




Czas poznać zamek od środka



Na chwilę odrywam się od spaceru po ogrodzie i wkraczam na zamek. Olivierek jest jeszcze za mały na poznawanie tego typu obiektów, zostaje w parku z Agatką, a pałacowe wnętrza po zakupieniu biletu zwiedzam z grupą wraz z przewodnikiem. Do pałacu wkraczam przez czarowny dziedziniec. Majestatyczny obiekt posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Turystom udostępniono kilka pomieszczeń. 45-minutowa wycieczka wiedzie przez zabytkową kawiarnię. Wkraczamy z grupą do pierwszej sali - Sala pod Pawiem. Kolejno odwiedzamy pałacową Bibliotekę. Niestety, bajeczne wyposażenie zamku zostało rozkradzione po wojnie. Wywieziono stąd większość przechowywanych dzieł sztuki, obrazów i rzeźb. Zachowały się natomiast boazerie, kasetony, piękne kominki czy poręcze.

Biblioteka



Marmurowy kominek w bibliotece



Następną salą jest Sala koncertowa z naturalnym oświetleniem - majstersztykiem ówczesnych czasów. Z jednego z pałacowym balkonów podziwiamy okolicę zamku wraz z okazałym parkiem. Kolejno odwiedzamy okazały Gabinet Hrabiego, a zwiedzanie kończymy w zamkowej Kaplicy. Można również odwiedzić jedną z wież pałacu, lecz nie wiedziałem, że odbywa się to na osobnym bilecie i niestety opuściłem atrakcję. Po wyjściu z zamku wracam do rodzinki i w przyzamkowym ogrodzie spędzamy miło i leniwie czas. Nie chcemy opuszczać tego zaczarowanego miejsca, ale musimy. Czeka na nas jeszcze jedna, zaplanowana tego dnia atrakcja - Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Komnaty zamkowe są bardzo okazałe



Kaplica zamkowa




Skansen Opole

- śląska wieś w pigułce



Spichlerz folwarczny z Grudyni Małej z 1773 roku



Skansen wsi opolskiej w Opolu utworzony został w 1961 roku, a w 1970 roku udostępniono teren muzeum turystom. Od tego czasu na kilkunastohektarowym obszarze muzeum zgromadzono już ponad 50-ąt różnej wielkości i przeznaczenia obiektów, które ilustrują układ tradycyjnej opolskiej wsi w okresie od XVIII do początków XX wieku. Park ten jest jednym z pierwszych muzeów na wolnym powietrzu i pierwszym na terenie Śląska. Na obszarze skansenu odbywa się wiele imprez propagujących kulturę ludową oraz folklor.


Chałupa z Budkowic z 1812 roku



Młyn wodny z Siołkowic Starych z 1832 roku



Będąc w pobliżu, postanowiliśmy odwiedzić opolski skansen do którego dotarliśmy z Mosznej w niespełna 30 minut. Odległość dzieląca te dwie atrakcje to raptem 30km. Auto zaparkowaliśmy na darmowym parkingu tuż pod muzeum, graniczącym z brama wejściową z Brzezinek z 1753 roku. Na teren opolskiej wsi wstępuje się przez nowo wybudowany pawilon. Po zakupieniu biletów i z papierowym przewodnikiem wkraczamy na teren skansenu by poznać bogatą, plenerową ekspozycję zabytków drewnianej architektury wiejskiej. Pierwszym odwiedzonym obiektem jest spichlerz folwarczny z Grudyni Małej z 1773 roku, spichlerz ze Sternalic z 1809 roku oraz spichlerz z Ligoty Książęcej z początku XIX wieku. Tuż obok stoi spichlerz folwarczny z Sławęcić z przełomu XVIII i XIX wieku, a po drugiej stronie łąki spichlerz z Głogówka z początku XIX wieku.

Chałupa z Antoniowa z przełomu XVIII i XIX wieku



Wnętrze chałupy z Antoniowa



Kolejna izba w chałupie z Antoniowa



Maszerując dalej mijamy kapliczka z Kotlarni z 1815 roku i docieramy do zagrody z końca XIX wieku. Zagroda prezentuje chałupa z Budkowic z 1812 roku, stodołę z Dąbrówki Dolnej z połowy XIX wieku i chlewik z Dąbrówki Dolnej z połowy drugiej połowy XIX wieku. Na tyłach zagrody stoi młyn wodny z Siołkowic Starych z 1832 roku, chałupa z Antoniowa z przełomu XVIII i XIX wieku, stodoła z Dąbrówki Dolnej z XIX wieku, spichlerz z Ligoty Górnej z przełomu XVIII i XIX wieku oraz szopa z Bogacicy Nowej z połowy XIX wieku.

Chałupa z Kozub z 1850 roku



Trzydrzwiowy kredens z przeszkolna nastawą



Po drugiej stronie zagrody z XX wieku stoi spichlerz z Domaszowic z 1754 roku oraz chałupa z Kozub z 1850 roku. Odwiedzamy także wnętrze chałupy z Kup z 1844 roku, kolejno przekraczamy mostek, mijamy kapliczkę słupową z Popielowa z XVIII wieku i docieramy do kolejnej opolskiej zagrody, w której wskład wchodzi ładna chałupa z Dąbrówki Dolnej z 1827 roku, spichlerz z Murowa z XIX wieku, stodoła z Dąbrówki Dolnej z XIX wieku i piwnica z Dąbrówki Dolnej z połowy XIX wieku.


Sielsko anielsko na Opolszczyźnie



Idąc do kolejnej zagrody przechodzimy obok dzwonnica słupowa z Antoniowa z początku XIX wieku, za którą rozlokowała się kolejna ładna zagroda. Wkraczamy na jej teren i poznajemy chałupa z Karmonek Nowych z 1876r., spichlerz ze Sternalic z drugiej połowy XVIII wieku. Krocząc dalej spoglądamy na pasiekę, z ulami z końca XIX wieku. Dalszy plan stanowi następna zagroda, a w niej chałupa z Kamieńca z 1745 roku, stodoła z Dąbrówki Łubniańskiej z XIX wieku. Kawałek dalej stoi samotnie chałupa z Wichrowa z 1830 roku.

Wkraczamy do kolejnej opolskiej zagrody




Nie wiemy co to, prawdopodobnie gołębnik :-)



Od zagrody do chałupy. Naprzeciw wolno stojącej chałupy z Wichrowa prezentowana jest zagroda z chałupa z Karmonek Nowych z początku XIX wieku, która do 1850 roku byłą wiejską karczmą. Wnętrze prezentuje m.in. oryginalne szafki dr. Oetker i Knorr. Obok stoi spichlerz ze Sternalic z XVIII wieku, porośnięta mchem stodoła ze Sternalic z XIX wieku, chlewik z Wichrowa z początku XIX wieku. Nieco dalej, poza zagrodą prezentowana jest ekspozycja mechanizacji wsi śląskiej oraz dzwonnica z Goli z połowy XIX wieku, nieopodal której znajduje się chałupa ze Sternalic z 1859 roku, prezentująca wnętrze dawnej wiejskiej szkoły wraz z pokojem nauczyciela. W pobliżu kuźnia z Ziemiełowic z 1726 roku.

Chałupa z Karmonek Nowych z początku XIX wieku



Oryginalne szafki dr. Oetker i Knorr



Maszerujemy dalej. Wśród bielonych od dołu drzew stoi urocza chałupa z Radłowa z 1823 roku. Ekspozycja obiektu przedstawia wnętrza wiejskiego domu z lat 20-tych XX wieku. W oddali widoczna jest chałupa ze Starego Lasu z końca XVIII wieku, której wnętrze składa się z części mieszkalnej i gospodarczej. Kościół z Gręboszowa z 1613 roku o zrębowej konstrukcji jest jednym z czterech kościołów w województwie opolskim bez wydzielonego prezbiterium. Wystrój wnętrza łączy elementy katolickie jak i ewangelickie, a jego ołtarz wykonany jest z polichromowanego, złoconego i srebrzonego drewna. W środku kościoła panuję istnie świecka atmosfera.


Wiatrak z Grotowic z XIX wieku



Chwila odpoczynku ;-)




Ostatni lokatorzy opuścili dom w latach 50-tych XX wieku



Olivier po raz pierwszy karmi zwierza



Zagroda z rejonu nyskiego jest ostatnią odwiedzoną przez nas zagrodą w muzeum wsi opolskiej. Prezentuje chałupa ze Starego Lasu z XVIII wieku oraz stodołę i piec piekarski z Rudziczki z 1830 roku. Za zagrodą rozciąga się dolina wiatraków. Wiatrak z Grotowic z XIX wieku oraz wiatrak z Dobrzenia Wielkiego z 1734 roku. Obydwa typu koźlak, niestety zamknięte. Na koniec odwiedzamy chałupa z Wichrowa z XIX wieku, która zamyka obszar zwiedzania i meldujemy się na obiedzie w skansenowej tawernie z Przewozu z 1858 roku. Po posiłku ruszamy w drogę powrotną w kierunku domu.

Ceny

Obiad : 22zł/os.

Bilety i opłaty

Zamek Moszna : 7zł/os.
Skansen Opole : 10zł/os.

Podsumowanie

Pałac w Mosznej to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Naszą opinię zawdzięcza bajkowemu wyglądowi, niespotykanej architekturze oraz otoczeniu w postaci urokliwego ogrodu i parku. Jeśli jeszcze nie odwiedziliście tego miejsca, zróbcie to czym prędzej. Zamek w Mosznej jest bezapelacyjnie tego wart! Bezpłatne kilka miejsc do parkowania naprzeciw kościoła Niepokalanego Serca Maryi, lokalizacja parkingu zobacz na mapie.

Muzeum Wsi Opolskiej przypadnie z kolei do gustu fanatykom tego typu atrakcji. Większość wnętrz zgromadzonych na terenie skansenu obiektów jest otwarta dla turystów, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądało w ubiegłym wieku życie w domu i poza nim.

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Atrakcje Międzybrodzia Żywieckiego - Góra Żar i skansen w Ślemieniu

Włochy | następny wpis ↦
Camping Lido - jeden z najlepszych w pobliżu Wenecji    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (147)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Moszna Zamek Moszna


Opole Skansen Opole


Opole Kolejna chałupa z Kamieńca z 1745 roku

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja