logo
nasze podróże


english ver.polish ver.

Polska - Chorzów

Data podróży

1 maj 2012 wiosna

Kraj

Polska

Region

Śląsk i okolice

Miejsce lub okolica

Chorzów

Co warto zobaczyć - Chorzów - Skansen Chorzów - ZOO Chorzów

Chorzów, jedno z większych miast Śląska którego początki sięgają średniowiecza nie zachwyca niczym szczególnym, poza drobnym wyjątkiem. Mamy na myśli Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. W jego kompleksie czeka na turystów największe w Polsce wesołe miasteczko, ogród zoologiczny, kąpielisko, Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne, kolejka szynowa i krzesełkowa oraz muzeum etnograficzne śląskiego regionu. Naszym celem jednodniowej podróży do Chorzowa był spacer po Parku w tym odwiedziny śląskiego skansenu oraz ZOO.

Skansen Chorzów

Górnośląski Park Etnograficzny znajdujący się na terenie Parku Śląskiego, nieopodal Stadionu Śląskiego. Powstał w połowie lat 70-tych XX wieku. Na obszarze skansenu wynoszącym przeszło 22ha rozmieszczono ponad 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej, podzielonej na tematyczne zespoły - Beskid Śląski, subregion pszczyńsko-rybnicki, podgórski, lubliniecki, kultura Górzan oraz Zagłębie. Dzięki rozległej ekspozycji skansen umożliwia odwiedzającym go turystom zapoznanie się z piękną zabytkową, drewnianą zabudową oraz kulturą i obyczajami regionu. Pierwszy obiekt przeniesiono na teren skansenu w 1938 roku ubiegłego wieku. Był nim drewniany kościół z Syryni z 1510 roku. Zapoczątkował on ideę budowy chorzowskiego skansenu, z którym postanowiliśmy się tego słonecznego dnia zapoznać.

Do Chorzowa z racji niedalekiej odległości docieramy samochodem w ciągu niespełna 90 minut. Auto parkujemy na darmowym parkingu tuż przy skansenie. Brak kolejek do kasy powoduje, że na teren muzeum wkraczamy w ciągu kilkunastu sekund. Pierwszym odwiedzonym obiektem jest chałupa tkacza z Brennej datowana na 1820 rok w regionie Beskid Śląski. Tuż za chałupą stoi kolejna, chałupa groniowa z Brennej z 1809 roku. Naprzeciw chałupy tkacza znajduje się szopa na owce z Brennej Stary Groń, a w niej żywe eksponaty ;-) Podążając dalej docieramy do zagroda z Istebnej z 1794r, w której w skład wchodzi chałupa bogatego chłopa, stodoła, chlewik, studnia oraz spichlerz z piwnicą z Brennej z XIX wieku. Chałupa pochodzi z najstarszej części Istebnej, z zagrody położonej na południowym stoku Złotego Gronia. Dalej poznajemy garbarnia z Koniakowa z 1900r. po drodze mijając kapliczkę z Istebnej z 1910r.

Po chwili spaceru zorientowaliśmy się, że opuściliśmy przez przypadek krytą gontem chałupę z Istebnej z 1876r. Zaletą większości chałup zgromadzonych na terenie muzeum jest możliwość poznania ich od środka. Mnogie ekspozycje i eksponaty przedstawiają rozwiązania tamtych czasów. Kolejnym odwiedzonym obiektem jest sporych rozmiarów spichlerz dworski z Simoradza z przełomu XVIII i XIX wieku. Zagroda bogatego chłopa z regionu pszczyńsko-rybnickiego to zagroda, która nam wizualnie najbardziej przypadła do gustu. Typowy swojski design ;-) W skład zagrody wchodzi chałupa z Frydka z 1852r, chlew z Kobióra z połowy XIX wieku, stodoła ośmioboczna z Brześć z połowy XIX wieku, studnia z Łąki XIX w., szopa na siano z Kobióra z pierwszej połowy XIX wieku, szopa na wozy z Kryr z połowy XIX w.

Następnym odwiedzonym przez nas obiektem jest chałupa z Dziećkowic z 1837r. w zagrodzie bezrolnego chłopa oraz wiatrak z Grzawy z 1813 roku. Dalszy plan pszczyńsko-rybnickiego regionu prezentuje zagrodę która mieści studnię typu żuraw z połowy XIX wieku, chałupa z Krasów z połowy XIX wieku, szopę na siano z Kobióra z połowy XIX wieku oraz stodołę ośmioboczną z Kobióra z połowy XIX wieku. Tuż za zagrodą stoi samotnie stodoła ośmioboczna z Grzawy z 1876 roku a zaraz za nią swoje wiejskie wdzięki prezentuje młyńska zagroda. W pobliżu moczydła usadowił się młyn wodny z Imielina z 1855 roku z ładnym wnętrzem, studnia z Suszca z drugiej połowy XIX wieku oraz spichlerz z Warszowic z 2-giej połowy XVIII wieku.

Sporych rozmiarów, czynny kościół z Nieboczów z 1791 roku zgromadził tegoż dnia wiernych, ubranych w charakterystyczne dla regionu stroje ludowe. Idąc dalej docieramy do zagrody z chałupa sołtysa z Katowic z 1820 roku, w której mieszkał pod koniec życia Kazimierz Skiba ? przedostatni sołtys wsi Katowice. Bogate wnętrze chałupy świadczy o fakcie, że sołtysom w tamtych czas żyło się nieźle. Każda z izb chałupy jest inna, a na jej wyposażenie składają się meble z XIX wieku. Przy chałupie stoi chlewik z Bogucic z XIX wieku oraz gołębnik z Dąbrówki Małej z przełomu XIX/XX wieku. Vis a vis zagrody sołtysa mieści się zagroda średniozamożnego chłopa w podregionie przemysłowym. W jej skład wchodzi chałupa z Panewnik z 1866 roku, studnia z Rudy Śląskiej z 2-giej połowy XIX wieku i stodoła z Miedar XIX wiek. Maszerując dalej spoglądamy do chałupa z Rudy Śląskiej z połowy XIX wieku. W pobliżu chałupy stoi spichlerz chłopski z Pszowa z przełomu XVIII/XIX wieku.

Na horyzoncie widać osamotnioną, usytuowaną w głębi zaplanowanej zagrody, dwurodzinną chałupa z Kaliny w zagrodzie średniozamożnego chłopa z 1851 roku z podregionu lublinieckiego. Nie odmówiliśmy sobie, jak większość z resztą poznać obiekt od środka. Zagroda robotników leśnych zlokalizowana nieopodal składa się z chałupa z Bruśka z 1828 roku oraz z stodoły z Bruśka z 1-szej połowy XIX wieku. Opuszczamy lubliniecki podregion i małymi kroczkami wkraczamy do zagłębia dąbrowskiego, na którego czele prezentuje się pokaźna zagroda z chałupa i studnia z Łaz z 1874r. Odwiedzamy świetne wnętrze chałupy bogatego chłopa, a tuż obok poznajemy stodołę i studnię, kuźnię i pasiekę z Łaz koło Błędowa z 2-giej połowy XIX wieku. Naprzeciw sporej zagrody usadowiła się chałupa garncarza z Kromołowa z 1860 roku w zagrodzie typu miejskiego.

Maszerując dalej, na naszej spacerowej ścieżce stoi odważnie spichlerz plebański z Wojkowic Kościelnych z XVIII wieku naprzeciw którego w zagrodzie robotniczej spotykamy kolorową chałupa ze Strzemieszyc Wielkich z 1877r. Tuż za chałupą muskuły pręży wielki spichlerz dworski z Bujakowa z XVIII wieku oraz nieco mniejszy spichlerz dworski z Śmiłowic, również z XVIII wieku. Na końcu spichlerzowej aleji poznajemy malutki spichlerz chłopski z Bojanowa. Podobnie jak więksi bracia, spichlerz pochodzi z XVIII wieku.

Chałupa z Goleszowa z 1886 roku, którą cechują ładne, całkiem współczesne, wiejskie wnętrza jest kolejnym poznanym tegoż dnia obiektem skansenowym. W zagrodzie pogórza cieszyńskiego zaznajamiamy się również z piecem chlebowym z Landka, lata 40-te XX wieku, szopą na wozy i narzędzia rolnicze z Ligoty z 1-szej połowy XIX wieku oraz z małym wiatrakiem turbinowym z Nierodzimia z 1918r. W pobliżu zagrody stoi chałupa z Bożanowic 1872 roku. Na werandzie chałupy robimy sobie chwilę odpoczynku. Tuż za chałupą mieści się stodoła z Ustronia z około połowy XIX wieku oraz kuźnia z Zamarsk z 1843r. Zwiedzanie skansenu w Chorzowie kończymy na odwiedzeniu szkoła z Wapienicy 1853 roku, której wnętrze podzielone jest na część mieszkalną i część uczelnianą. Po dłuższej chwili odpoczynku w szkolnych ławkach, udajemy się w kierunku wyjścia. Tego dnia zaplanowaliśmy również odprężającą wizytę w kolejnym naszym zdaniem ciekawym miejscu na turystycznej mapie Chorzowa, o którym przeczytacie poniżej.

ZOO Chorzów

Śląski Ogród Zoologiczny, którego początki sięgają 1954 roku położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie obejmuje obszar o powierzchni 47,5ha. Jest trzeciem pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Rozległy teren chorzowskiego ZOO mieści ponad 2200 zwierząt z 280 gatunków. Na terenie ogrodu dla najmłodszych stworzono strefę Mini Zoo, w której można pogłaskać i nakarmić zwierzątka takie jak kozy czy owce, a także m.in. świnki morskie i króliki.

Do ZOO wybraliśmy się tuż po odwiedzinach chorzowskiego parku etnograficznego. Kolejka do kasy za sprawą pogody była wyjątkowo długa, ale w sumie nigdzie się nam nie spieszyło. Tuż po wejściu na teren ogrodu, kierujemy się w lewo w kierunku wodnych wybiegów dla pelikanów, flamingów i innego ptactwa, a także wyspę stworzoną dla lemurów wari czerwonych. Kolejno poznajemy emu, antylopy, gazele, daniele, również alpaki, zwierzaki hodowane w Ekwadorze, Peru, Boliwii i Chile. Spacerkiem po ZOO w Chorzowie mijamy kozy na wolnym wybiegu i odwiedzamy pokaźne Arui. W pobliżu stoją osamotnione osiołki, a za nimi popisują się indyjskie pawie. Kuce też tu są, jakby co. Po chwili docieramy do strefy słonia i hipopotama. Kolejno odwiedzamy wybiegi z potężnymi niedźwiedziami oraz wyjątkowo głośnymi lwami.

Na naszej drodze, na szczęście w klatach stają pantery śnieżne i mniej groźne, wyluzowane zebry. Są też wielbłądy, tygrysy bengalskie i śmieszne pawiany płaszczowe, eksponujące swoje genitalia niczym obcokrajowiec na chorwackiej plaży. Odwiedzamy terraria z kameleonami, legwanami i innymi gadami oraz płazami. W pobliżu bawi się Mandryl, największa z małp zwierzokształtnych. Obok stoją klatki z sowami, papugami, zabawnymi koczkodanami i pociesznymi lemurami z Madagaskaru. Pięknie prezentują się także potężne orły. W zamkniętym budynku stoją akwaria prezentujące ciekawe ryby i rafę kolarową. Poza nimi spotkaliśmy też gwanako i potężne nosorożce. Spotkaliśmy też kilkanaście innych zwierząt, których nie sposób spamiętać i wymienić. Jedno jest pewne, w chorzowskim ZOO na pewno nie będziecie się nudzić.

Bilety i opłaty

Skansen Chorzów : 8zł
ZOO : 20zł

Podsumowanie

Chorzowski skansen zlokalizowany na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego jest naszym jednym z ciekawszych w południowej części kraju. Polecamy każdemu tą całkiem sentymentalną podróż po świecie historii, niejednokrotnie przenosząc się w czasy naszych babć i dziadków. Czasy w których nie było telefonów, internetu, czasy kiedy cała rodzina zasiadała do wspólnego posiłku i cieszyła się życiem i jego zdrowym trybem. Pamiętajcie również, że odwiedzając to śląskie miasto, można również złożyć wizytę w Planetarium czy ZOO, a nawet przejechać się zawieszonym kilka metrów nad ziemią wagonikiem. Bawcie się dobrze i dajcie znak jak było!

Informacje

Odsłony : 67,249 osób.

Zdjęcia Chorzów (6/250)

Atrakcje turystyczne Chorzów i inne

Podróże z pasją

Podróże :

177


Zdjęcia :

15,847


Prawa autorskie © 2003 - 2020 kondi.pl - podróże z pasją - blog podróżniczy - wszelkie prawa zastrzeżone | W3C CSS & HTML 4.01

zdjęcia
wszystkie zdjęcia
Uwielbiasz zwiedzać, podróżować w nieznane ? Bądź z nami na bieżąco i polub nasz profil. DZIĘKUJEMY :-)
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.