TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Malaga - miasto Pablo Picasso w pigułce i podróż po Costa Del Sol Przewodnik Hiszpania Andaluzja Malaga & okolice

Polub nas na Facebooku


9 kwiecień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Hiszpania - Malaga




Malaga - miasto Pablo Picasso w pigułce i podróż po Costa Del Sol





Zwiedzamy Hiszpanię

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #13 -

Malaga



Andaluzja, region meldujący się 300 dniami słonecznymi w ciągu roku. Jest drugą pod względem powierzchni wspólnota autonomiczną, położoną w południowej Hiszpanii, a zarazem jedną z najbardziej zaludnionych. To niemalże 800 kilometrów piaszczystych plaż, ciągnących się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego na zachodzie po śródziemnomorskie na wschodzie. Wybrzeże Costa Del Sol to mieszanina kultur, zabytków, smaków, corridy, ale przede wszystkim nieustającej fiesty!

Costa del Sol - Andaluzja. Stolica i ojczyzna tańca Flamenco



Stolicą Andaluzji jest Sewilla. Miast w regionie, które należy odwiedzić jest wiele, m.in. Grenada, Kordoba, Sewilla czy Malaga. Pamiętać również należy o licznych bueblos blancos - miasteczkach i wsiach, położonych wysoko w górach, których białe mury od wieków walczą niestrudzenie z słońcem. Na terenie Andaluzji znajdziemy wąwozy, parki narodowe, zamki i inne miejsca przeszyte południowym klimatem Hiszpanii. Możliwości odpoczynku w Andaluzji jest wiele. Tak wiele, że 14 dni absolutnie nie wystarczy by nacieszyć się widokami, zapachami, smakami tutejszej wyśmienitej kuchni, nie wspominając o muzyce. To region, który popada z skrajności w skrajność, z jednej strony gorące rytmy i palące słońce, z drugiej strony absolutny brak pośpiechu i błogi odpoczynek.

Panorama portu w Maladze



Sporych rozmiarów Plaza de Toros w Maladze



Gdzie nocowaliśmy?



Do Malagi z Krakowa wybraliśmy się samolotem, linią Ryanair. Nocowaliśmy w świetnie zlokalizowanym hotelu Hotel Ibis Budget Malaga, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Hotel Ibis Budget Malaga lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej centrum miasta.


Malaga - atrakcje miasta w rytmie Flamenco



Malaga, drugie co do wielkości andaluzyjskie miasto o bogatej i burzliwej historii, położone jest na południu Costa Del Sol - wybrzeżu Słońca, które biegnie od Cieśniny Gibraltarskiej. Miasto liczące około 575 tysięcy mieszkańców usytuowane jest po obu brzegach rzeki Guadalmedina, wpadającej do Morza Śródziemnego. Malaga jest bramą Andaluzji, gdyż to właśnie tutaj na lotnisku Aeropuerto de Malaga lądują samoloty m.in. linii lotniczych w bezpośrednim połączeniu z Polską.

Widok na miasto z zamku



Andaluzyjskie miasto to przede wszystkim wąskie uliczki, urocze place, liczne zabytki tj. ruiny twierdzy Alcazaba, zamek Gibralfaro, majestatyczna katedra budowana od 1528 roku, liczne kościoły, dom Pabla Picassa, ale także i spory ośrodek przemysłu włókienniczego, chemicznego i cementowego. Malaga znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z bardzo łagodnymi zimami i gorącymi latami, dzięki czemu uprawia się tu banany, pomarańcze, figi, bawełnę, winorośl oraz trzcinę cukrową. Andaluzyjskie miasto to również kilometry złotych plaż, a zarazem duży port rybacki i handlowy wraz ze stocznią, widoczną z każdego miejsca zamku Gibralfaro, który góruje dumnie nad metropolią.

Plaza de Toros w Maladze




Zwiedzanie Malagi



Malaga port



Marzenie o podróży po wybrzeżu słońca Costa del Sol na południu Hiszpanii, a zarazem dotarcie na koniec Europy udało się spełnić za pośrednictwem niskobudżetowej linii Ryanair, którą dolecieliśmy bezpośrednio z Krakowa. Do Malagi przylecieliśmy póżną porą nocną, ze względu na opóźniony wylot z Krakowa. Lotnisko w Maladze jest bardzo duże, ale z racji przygotowania wcześniej w całości planu zwiedzania, a także planu dotarcia do różnych punktów podróży, nie sprawiło ono żadnych problemów logistycznych. Z terminala nr 3 kierujemy się do wyjścia w stronę kolejki Renfe.

Windą wyjeżdżamy na poziom +1 i kolejno jedziemy poziomymi, ruchomymi schodami, a dalej kładką dla pieszych przechodzimy na drugą stronę ulicy i lądujemy tuż obok stacji benzynowej BP. To jedyna możliwość pieszego dojścia do hotelu Holiday Inn Express Malaga Airport, w którym zarezerwowałem nocleg na 1 dobę ze śniadaniem. Z lotniska do hotelu pieszo docieramy w niespełna 10 minut, choć w internecie można spotkać się z opiniami, że nie ma możliwości pieszego dotarcia do hotelu i trzeba wynająć Taxi (około 20€). Nieprawda! Więcej informacji zawarłem w dalszej części relacji.

Holiday Inn Express Malaga Airport



Tani hotel Holiday Inn Express położony najbliżej lotniska w Maladze



Pobyt w hotelu Holiday Inn Express Malaga Airport zarezerwowałem za pośrednictwem portalu internetowego Booking.com, gdyż bardzo cenię sobie ich rzetelność niezależnie czy rezerwacji dokonywałem w hotelach w Polsce czy Europie. Zawsze bez przeszkód i zgodnie z opisem noclegu. Hotel Holiday Inn Express Malaga Airport położony jest zaledwie 10 minut spacerem od lotniska. Pokój czysty, łazienka również. W pokoju czajnik, darmowa kawa i herbata. Śniadanie kontynentalne, ogólnie wszystko w porządku. Przy hotelu mieści się bezpłatny Parking, a także stacja benzynowa Tamoil.

Hotel Holiday Inn Express Malaga Airport



Łazienka w Holiday Inn Express Malaga Airport



Marbesol - dobra wypożyczalnia samochodów vis a vis lotniska



Nocleg w hotelu mija szybko. Wyjątkowo wczesny poranek spędzamy na ekspresowym, kontynentalnym śniadaniu. Dnia pierwszego po przylocie na Costa Del Sol, w godzinach porannych odbieramy wcześniej zarezerwowany samochód w wypożyczalni Marbesol, mieszczącej się zaledwie kilka minut spacerem od hotelu Holiday Inn Express Malaga Airport, vis a vis lotniska. Docieramy tu pieszo chodnikiem ciągnącym się wzdłuż wielkiego, zielonego browaru San Miguel. Odbiór samochodu przebiega szybko i sprawnie. Zarezerwowaliśmy Seata Ibizę 3d, a otrzymaliśmy kluczyki do znacznie większego Fiata Linea 5d, w cenie mniejszej Ibizy. Fajnie :-)

Warto wspomnieć, abyście zawsze podczas rezerwacji wybrali opcję z pełnym ubezpieczeniem. To pozwala na spokojne, bezstresowe podróżowanie po Andaluzji, a także obejmuję ubezpieczenie, gdybyście zdecydowali się na przekroczenie granicy z Gibraltarem w La Linea de la Concepcion. Ponadto otrzymujecie samochód z pełnym bakiem paliwa i z takim stanem paliwa musicie go zwrócić. Dobrze jest również przy odbiorze samochodu wraz z pracownikiem wypożyczalni oglądnąć auto dookoła i w protokole, który trzymacie w rękach podczas odbioru auta, pod nadzorem pracownika zaznaczyć ewentualne uszkodzenia, zarysowania czy pęknięcia. Protokół zawiera techniczny rys samochodu, więc zaznaczenie tychże miejsc jest niezwykle łatwe i szybkie. Wspomnę także, że pełne ubezpieczenie nie obejmuję pozostawionych rzeczy w pojeździe. Nie obejmuję również ewentualnego defektu kół, także nie zostawiamy nic cennego w samochodzie i nie jeździmy po leśnych lub wiejskich traktach ;-)

Po odebraniu samochodu w wypożyczalni Marbesol, włączam zabrany z Polski GPS i rozpoczynamy przygodę z Andaluzją! Wyjazd z wypożyczalni jest niezwykle prosty. Kierujemy się na rondzie prosto szosą N-348 i zaraz za rondem, pierwszym zjazdem w prawo wkraczamy na dwupasmówkę Avenida de Velazquez i kolejno bezpłatnym odcinkiem autostrady AP-7 w kierunku pueblo blanco Mijas, o którym możecie poczytać w odrębnej fotorelacji. Do Mijas z autostrady AP-7 kieruje dobrze oznakowany zjazd w prawo. Po zjeździe z autostrady docieramy krętą drogą niezliczonych zakrętów do pierwszego celu podróży na Costa Del Sol.

Wspaniałe widokowo kręte drogi Andaluzji



Do Malagi wracamy późnym popołudniem po 5-ciu dniach spędzonych w Andaluzyjskich miastach, miasteczkach i wioskach, a także w Gibraltarze. Jazda samochodem po tutejszych drogach to czysta przyjemność, zwłaszcza kiedy omija się płatne odcinki autostrad i wybiera alternatywną, widokową dwupasmową drogę, ciągnącą się nieprzerwanie wzdłuż Morza Śródziemnego. Po powrocie do miasta oddajemy w pierwszej kolejności samochód w tym samym miejscu, skąd go odebraliśmy, czyli w Marbesol tuż obok lotniska. Zwrot samochodu przebiega nieco dłużej, aniżeli jego odbiór.

Stoimy w kolejce. Prawdopodobnie przed chwilą wylądował samolot z turystami, którzy podobnie jak my, chcą poznać ten wyjątkowy kawałek Europy. Wyjątkowy, bo Andaluzja to prawdziwa kwintesencja Hiszpani! Po zdaniu kluczyków i wypakowaniu bagaży z bagażnika wsiadamy do Shuttle Bus należącego do wypożyczalni i za darmo zostajemy zawiezieni na oddalone w linii prostej około 200 metrów dalej lotnisko ;-) To dobre rozwiązanie, gdyż z dolnego poziomu lotniska, kolejką podmiejską Renfe #C-1 jedziemy do samego centrum Malagi, konkretnie na przystanek i zarazem dworzec miejski Malaga-Maria Zambrano. Kolejka Renfe z lotniska do centrum w określonych godzinach kursuje co 30 minut.

Ibis Budget Malaga Centro - kolejny nocleg w Maladze



Z dworca Maria Zambrano pieszo podążamy na nocleg do hotelu Ibis Budget Malaga Centro, który również zarezerwowaliśmy poprzez Booking.com. Główną zaletą obiektu jest dobra lokalizacja, 1,2 km od dworca i tyle samo do centrum miasta. Mały, czysty pokój z TV, indywidualną klimatyzacją i śmieszną kabiną prysznicową :-) Za oknem cisza, wi-fi działa bez zarzutu w pokoju i było za darmo.

Hotel Ibis Budget Malaga Centro




Ibis Budget Malaga Center



Mercado Central - bo Hiszpania kuchnią stoi



Zwiedzanie miasta w drugim dniu pobytu w centrum Malagi rozpoczęliśmy od Mercado Central de Atarazanas, do którego pieszo dotarliśmy pokonując most nad wyschniętym korycie rzeki Guadalmedina. Miejski targ w arabskim stylu okryty licznymi witrażami jest jednym z najlepszych przykładów XIX-wiecznej architektury. Wejście do środka przez imponującą, wielką bramę w kształcie podkowy określa styl tegoż miejsca.

Mercado Central



Świeże rybki prosto z morza




Ile zdrowego białeczka :-)



Mercado Central to największy targ, w którym codziennie mieszkańcy andaluzyjskiego miasta mogą kupić warzywa, owoce, owoce morza i inne produkty mięsne, również nabiał i wspaniałe słodkości. Wszystko świeże i pachnące. Warto tu zaglądnąć, gdyż panująca w tym miejscu atmosfera nie ma sobie równych, a oferta produktów jest wyjątkowa. Ceny większości produktów niższe niż w Polsce! Z targu kierujemy się w stronę pałacu Alcazaba, do którego niespesznym krokiem docieramy w kilka minut.

Owoce morza w Mercado Central Malaga



Ostatnie spojrzenie na zdrową morską żywność



Hiszpańskie warzywa i owoce



Pałac Alcazaba i cudowna panorama miasta



Pałac Alcazaba



Teatro Romano



Alcazaba Malaga to najlepiej zachowany pałac twierdza Maurów w Hiszpanii. Zbudowana na wzgórzu w centrum miasta, składa się z dwóch masywnych murów okalających. W latach świetlności pałac podłączony był do miejskich murów obronnych, które stanowiły trzeci mur obronny Malagi. To wspaniały przykład militarnej architektury arabskiej, której pierwotnym celem była obrona przed piratami.


Puerta de las Columnas




Torre del Cristo, kwintesencja Andaluzji



Majestatycznych rozmiarów pałac wybudowany przez Rzymian i przebudowany w IX wieku przez Maurów (pałac był domem dla wielu mauretańskich władców), zrekonstruowany został w XX wieku i od tego czasu pełni funkcję muzeum archeologicznego. U stóp twierdzy, w pobliżu wejścia głównego znajdują się resztki rzymskiego teatru Teatro Romano Malaga z 1 wieku p.n.e., którę są obecnie w trakcie renowacji.


Prawie jak patio :-)



Ogrody Alcazaba Malaga



Torre de Maldonado, górna część twierdzy Alcazaba



Do twierdzy wchodzimy przez bramę główną Puerta de la Boveda. Kolejna brama na naszej drodze to brama kolumnowa Puerta de las Columnas i następna przed którą dumnie rosną na drzewach pomarańcze to Torre del Cristo. Po kilkunastu niespesznych krokach docieramy do placu Plaza de Armas z widokiem na Malagę. Następna bramą Puerta de los Cuartos de Granada prowadzi nas do górnej części twierdzy Alcazaba i wprowadza na przyjemny ogród wraz z Patio de los Surtidores.

Patio de la Alberca



Powrót do ogrodów Alcazaba



Malaga Costa del Sol



Przez Torre de Maldonado wkraczamy w prawdziwy andaluzyjski kawałek świata, pokolei poznając Patio de los Naranjos, Patio de la Alberca oraz Patio del Aljibe. Zwiedzanie Alcazaby to niekończące się arabskie łuki, liczne bramy, ogrody z fontannami, hiszpańskie patia, roślinność, w tym drzewka pomarańczy, ale przede wszystkich wspaniała architektura i za sprawą położenia, również wyśmienite widoki na port i okolicę. Tu trzeba być, to trzeba zobaczyć!

Malaga Andaluzja



Zamek Gibralfaro w Maladze - 131 metrów n.p.m.



Zamek w Maladze był kolejnym celem zwiedzania miasta. Do zamku dotarliśmy pieszo, ścieżka na szczyt prowadzi wzdłuż pałacu Alcazaba. Można tu dotrzeć również autobusem miejskim #35 z Paseo del Parque, lecz zdecydowanie polecamy pieszą wędrówkę, gdyż trud pokonania prowadzącej cały czas w górę ścieżki wynagradzają z każdym krokiem widoki!


Jedno z ulubionych zdjęć z Malagi ;-)



Widok z zamku Gibralfaro na port i miasto



Castillo de Gibralfaro



Imponujący zamek castillo de Gibralfaro wzniesiony został na górze o wysokości 131m.n.p.m. przez muzułmańskiego władcę Granady, Jusufa I w pierwszej połowie XIV wieku dla obrony położonej u podnóża góry twierdzy Alcazaba, z którą połączony jest przejściem chronionym jedną linią murów. Zamek pełnił rolę militarną do 1925 roku. Zachowała się brama z ceglanym sklepieniem oraz meczet. Z zabudowań zostały studnie i cysterny, a w budynku prochowni urządzono wystawę prezentującą broń i umundurowanie oraz wyposażenie wojsk od XVI wieku do początków XX wieku. Zamek w Maladze od długich lat udostępniony jest turystom i kto tu zawita, na pewno nie będzie żałował.

Hiszpańskie klimaciki



Tak może wyglądać miasto



Główna brama zamku została zbudowana w taki sposób, że po jej sforsowaniu, atakujący musieli zmienić kierunek i zdobywać kolejną bramę, jednocześnie będąc atakowanym z góry przez obrońców, a biegnące zygzakiem mury pozwoliły na rezygnację z budowania baszt. Ze szczytu zamku do którego dotarliśmy po pokonaniu kilkudziesięcu schodków roztacza się wspaniała panorama miasta, widok na port, arenę walk byków, ratusz, katedrę, park miejski oraz Alcazabę z Teatro Romano. Przy dobrej pogodzie można dostrzeć stąd Gibraltar, a nawet góry Atlas w Maroku.

Z zamku Gibralfaro schodzimy pieszo w stronę miejskiego ogródu licznymi schodkami, wzdłuż których ciągną się niezliczone ilości bujnych kwiatów. Pobyt w miejskim ogrodze dostarcza nietuzinkowych doznań estetycznych za sprawą fenomenalnych rozwiązań architektonicznych, m.in. licznych mostków, potoczków i roślin o wymiarach dostępnych w Polsce wyłącznie w ogrodzie botanicznym. A to wszystko w centrum andaluzyjskiej metropolii. Za darmo. Po niespiesznym spacerze wkraczamy na promenadę portu w Maladze.

Ratusz



Dekoracje w ogrodzie miejskim



Port morski w Maladze położony w centrum miasta jest jednym z najstarszych, nieprzerwanie działających portów morskich w basenie Morza Śródziemnego. Spacer po porcie wzdłuż licznie zacumowanych łódek, jachtów i statków to miła, orzeźwiająca atrakcja z widokiem na odwiedzoną wcześniej Alcazabę oraz zamek Gibralfaro. Po krótkim spacerze po porcie kierujemy się do najstarszej części Malagi, centrum miasta w okolicy katedry.

Wypielęgnowane ogrody miejskie



Ogród miejski położony jest między zamkiem a morzem



Katedra Wcielenia - architektoniczna perła



Katedra w Maladze od strony ogrodów



Katedra Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnacion to okazały renesansowo-barokowy kościół, wybudowany w latach 1528 - 1782 w miejscu głównego meczetu Malagi. Kościół wybudowany na planie prostokąta, składa się z nawy głównej i dwóch naw bocznych. Położony jest wewnątrz granic wyznaczonych przez arabskie mury, jednocześnie tworząc zespół architektoniczny z pobliskim pałacem Alcazaba oraz zamkiem Gibralfaro.

Bazylika w Maladze



Wejście do katedry jest niestety płatne i pomimo tego, tylko mniejsza część kościoła udostępniona jest odwiedzającym. Katedrę nazwano La Manquita (Jednoręka) ponieważ brakuje jej drugiej, przewidzianej w planach wieży. W wzniosłym wnętrzu katedry Wcielenia o wymiarach 117m x 72m i wysokości 48m wszystkich trzech naw, najcenniejszymi elementami są stalle chóru z 42 posągami świętych wykonane w XVII wieku. Możemy tu zobaczyć także gotycki ołtarz kaplicy Santa Barbara. Wieża katedry ma 84 metry wysokości i jest co do wielkości drugą po Giraldzie w Sewilli wieżą kościelną w Andaluzji.

Centrum Malagi to niezliczone architektonicznie perełki. Każda z kamienic jest inna i każda nawiązuję do regionu. Łączy się tu świat arabski z europejskim, a panująca na ulicach atmosfera pachnie Andaluzją na każdym kroku. Wspaniałe zapachy wydobywające się z licznych tapas barów oraz zauważalny brak pośpiechu sprawia, że chce się tu być, cieszyć się życiem i kontemplować chwilę. Bez celu plątamy się po zamkniętych dla ruchu samochodowego ulicach centrum miasta. Na obiadokolację wybraliśmy bar w których przesiadywali miejscowi, a trzy daniowy posiłek z starterem w postaci oliwek smakował wyśmienicie!

Pałac Episcopal




Na górze śpimy a na dole się bawimy ;-)




Jest pięknie!



Wieczorową porą zrobiliśmy małe zakupy w jednym ze sklepów z pamiątkami oraz wybraliśmy się na tętniący życiem Plaza de la Merced. Plac jest jednym z głównych placów w centrum miasta z pięknymi fasadami kamienic z XVIII wieku oraz z Casas de Campos - domem Picassa, gdzie urodził się Pablo Picasso w 1881 roku. Na placu odbywają się liczne imprezy i festiwale, a także znajduję się tutaj siedziba Muzeum Picassa - Museo Casa Natal Picasso Foundation.

Malaga by night




Plaza del Obispo



Nocne zwiedzanie miasta



Zwiedzanie nocne Malagi kończymy u stóp Alcazaby skąd niespiesznie wracamy na nocleg do hotelu. Dnia kolejnego docieramy kolejką Renfe na lotnisko Aeropuerto de Malaga i popołudniowym lotem wracamy do Krakowa. Było wspaniale, było magicznie, było majestatycznie i na pewno na wybrzeże Costa Del Sol jeszcze wrócimy. Adios!

Atrakcje Malaga - co warto zobaczyć w pobliżu?



Mijas - malownicze białe miasteczko w pobliżu Malagi (35 kilometrów)

Ceny

Kawa : 1,8€
Obiad : 6€ - 22€

Bilety i opłaty

Nocleg Holiday Inn Express Malaga Airport : 25€/os.
Nocleg Ibis Budget Malaga Centro : 20€/os.
Bilet kolejką Renfe Cercanias z Aeropuerto do Malaga-Maria Zambrano (z lotniska do centrum miasta) : 2,70€/os.
Twierdza Alcazaba : 2,20€/os. lub Alcazaba + zamek Gibralfaro : 3,55€/os.
Katedra Basilica de la Encarnacion : 4€/os.

Podsumowanie

Noclegi w Maladze zapewniły nam dwa hotele, Holiday Inn Express Malaga Airport oraz Ibis Budget Malaga Centro. Lokalizacja hotelu Holiday Inn Express Malaga Airport zobacz na mapie.

Dojście z hotelu na lotniska prowadzi pod wiaduktem polną drogą, a dalej chodnikiem wzdłuż licznych wypożyczalni samochodów Avenida del Comandante Garcia Morato. Kiedy dojdziecie do ronda, musicie na tymże rondzie kierować się cały czas prosto drogą N-348, kilkadziesiąt metrów pokonać pieszo poboczem, które jest wydzielone ciągłą linią, aż do wjazdu stacji benzynowej BP. Za budynkiem stacji BP są schody, które poprowadzą was mostkiem nad drogą wprost na lotnisko. Prawda, że proste?

Kolejny nocleg polecamy w centrum Malagi, lokalizacja hotelu Ibis Budget Malaga Centro zobacz na mapie.

Andaluzja to bogactwo kontrastów zarówno w architekturze jak i przyrodzie. Mieszają się tu wpływy arabskie z chrześcijańskimi, a ośnieżone szczyty gór konkurują z kilometrami piaszczystych plaż. Malagę odwiedziliśmy z początkiem kwietnia i uważamy, że to dobry moment na rozpoczęcie przygody z wybrzeżem Costa del Sol. Miłego wojażowania!

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Hiszpania
    Frigiliana - plątanina wąskich uliczek andaluzyjskiego Pueblo Blanco

Polska | następny wpis ↦
Czy Lublin da się lubić? Weekend w Lubelskim    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (163)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja